Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

سوره کافرون و درس علوم پایه پنجم

سوره کافرون و درس علوم پایه پنجم

علاوه بر همه فعالیت‌ها و موقعیت‌هایی که می‌توانیم به واسطه آنها دانش‌آموزان را متوجه مفهوم سوره کافرون نماییم، محتوای کتاب‌های درسی هم می‌توانند بستر خوبی برای این امر باشند. هر جای کتاب‌ها که بحث مشارکت در انجام کارهای خوب مطرح باشد، می‌توانیم به سوره مبارکه کافرون اشاره کنیم. 

1.       در صفحه 2 همکاری و مشورت بچه‌ها با هم در انجام آزمایش و پرهیز از تک روی از نشانه ­های دینداری و پرهیز از بی ­دینی است؛ زیرا دین انسان را به مشورت در کارها و همکاری در انجام امور مختلف دعوت می­کند.

 

2.       در فعالیت صفحه 19،­ دانش ­آموزان برای تشکیل رنگین کمان تلاش می­کنند. انتظار و تلاش برای نمایان شدن رنگین کمان می­ تواند بهانه ­ای برای توجه دادن دانش ­آموزان به قدرت و اراده الهی باشد. اینکه انسان در هر کاری و هر چیزی خدا را ببیند، از نشانه ­های دین­داری است. بنابراین انجام این فعالیت بهانه­ خوبی برای یادآوری سوره کافرون است.

 

3.       در درس 5 صفحه 43، دانش ­آموزان با شگفتی­ های بدن خودشان آشنا می­ شوند. توجه دادن دانش­ آموزان به خالق خود و نظم و شگفتی­ های بدن خودشان از نشانه­ های اظهار دین­داری است. بنابراین می­ توانیم در این درس از آنها بخواهیم که شگفتی­ های خلقت بدن خود را تشخیص بدهند تا به این صورت دین­داری خود را ابراز کنند.

 

4.       در نکته بهداشتی صفحه 57، رعایت بهداشت و خوشبو بودن به عنوان یکی از نشانه ­های دین­داری معرفی شده است. خوب است از دانش آموزان بخواهیم که با رعایت این نکته، «سوره کافرونی» بشوند و از بدبویی و کثیف بودن ابراز برائت کنند.

 

5.       در انتهای صفحه 78 گفته شده که برای تشکیل خاک 200 سال زمان لازم است. خوب است با توجه دادن دانش ­آموزان به مفهوم صبر برای تشکیل لایه نازکی از خاک، صبور بودن را از نشانه ­های دین­داری معرفی کنیم و از آنها بخواهیم برای ابراز برائت از نشانه ­های بی­ دینی، برای رسیدن به نتیجه صبر داشته باشند و از عجله کردن پرهیز کنند.

 

5.       در صفحه 87، می ­توانیم توجه به دیگر مخلوقات و مراقبت از آنها و کمک به رشد آنها را از نشانه ­های دین­داری معرفی کنیم و از دانش ­آموزان بخواهیم که از بی ­توجهی به محیط اطراف پرهیز کنند تا به این واسطه «سوره کافرونی» بشوند.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

× برای درج دیدگاه باید وارد شوید