سوره کافرون و درس فارسی پایه پنجم

سوره کافرون و درس فارسی پایه پنجم

علاوه بر همه فعالیت‌ها و موقعیت‌هایی که می‌توانیم به واسطه آنها دانش‌آموزان را متوجه مفهوم سوره کافرون نماییم، محتوای کتاب‌های درسی هم می‌توانند بستر خوبی برای این امر باشند. هر جای کتاب‌ها که بحث مشارکت در انجام کارهای خوب مطرح باشد، می‌توانیم به سوره مبارکه کافرون اشاره کنیم. 

1.       در داستان صفحه 34، بازرگان پسرانش را به رعایت برخی امور و دوری از کاهلی ورزیدن نسبت به آنها نصیحت می­کند که نشانه اظهار دینداری و برائت از بی دینی هستند. بنابراین خواندن این داستان بستر مناسب برای مرور سوره کافرون را فراهم می ­کند.

 

2.       در درس ششم صفحه 48، از ویژگی­ هایی مثل داشتن ایمان، تلاش برای پیشرفت کشور و ایثار و از خود گذشتگی در دفاع از آن نامبرده شده است که می­ توانیم بمنظور یادآوری سوره کافرون از آنها به عنوان نشانه­ های دینداری یاد کنیم.

 

3.   درس سیزدهم صفحه 98، به انتظار برای ظهور صاحب الزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و دوری از فراموش کردن ایشان اشاره دارد؛ بنابراین با معرفی یکی از نشانه­ های دینداری که انتظار برای فرج است، بستر مناسب برای مرور سوره کافرون را فراهم می­کند.

 

4.       در حکایت صفحه 120، غلام بعد از نجات از غرق شدن صبر و تحملش بیشتر شده و از ترس بی مورد دوری کرد. این حکایت می­تواند بیانگر نشان­ه ای دینداری یعنی صبر، حفظ آرامش و برائت از ترس برای دانش ­آموزان باشد.

 

5.       در شعر صفحه 131، کار، تلاش و سخت کوشی مورچه برای کسب روزی، نشانه دینداری و دوری از تنبلی اعلام برائت از بی دینی است. می­ توانیم پس از خواندن این شعر سوره کافرون را به صورت دسته جمعی قرائت کنیم.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

× برای درج دیدگاه باید وارد شوید