Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

قرائت سوره

قرائت سوره

با وجود اینکه خواندن سوره، زمان زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهد، اما اصلی‌ترین برنامه فهم قرآن است؛ زیرا مهم‌ترین کار برای مواجه کردن بچه‌ها با سوره‌ها، خواندن و شنیدن آنها همراه با لذت و نشاط است. استفاده از روش‌های متنوع در خواندن سوره‌ها، می‌تواند در ایجاد لذت و نشاط مؤثر باشد.[1]

می‌توانیم خودمان سوره را برای بچه‌ها بخوانیم، یا یکی از دانش‌آموزان را مأمور این کار کنیم؛ می‌توانیم قرائت مجلسی سوره را پخش کنیم؛ یا خودمان سوره را آیه آیه بخوانیم یا ترتیل سوره را آیه آیه پخش کنیم و بچه‌ها تکرار کنند. یکی از بهترین روش‌ها نیز هم‌خوانی سوره توسط دانش‌آموزان است. آنها می‌توانند هم‌زمان با هم‌خوانی یا شکل‌های دیگر خواندن سوره، کارهایی متناسب با مفهوم سوره انجام دهند؛ یا هنگام انجام فعالیت‌های مربوط به سوره، سوره مبارکه را بخوانند:

ـ بچه‌ها هنگام تشکیل گروه برای یاری دین خدا و انجام یک کار دینی، دست یکدیگر را بالا نگه دارند و سوره کوثر را هم‌خوانی کنند؛

ـ بچه‌ها در حال انجام فعالیت‌های گروهی خوب و مفید، سوره کوثر را هم‌خوانی کنند؛

ـ دخترها در حالی که یک کار هنری گروهی انجام می‌دهند، سوره کوثر را بخوانند؛

ـ دانش‌آموزان در برنامه‌های گروهی برای تبلیغ دین، سوره کوثر را هم‌خوانی کنند؛

ـ پسرها قبل از اینکه برای انجام یک ورزش گروهی، یارکشی کنند و گروه‌بندی شوند، سوره کوثر را هم‌خوانی کنند؛

ـ و …

 

گروه‌بندی‌های کلاسی

هر زمان که دانش‌آموزان کلاس گروه تشکیل دادند تا کاری خوب و مفید را پیش ببرند، زمان خوبی برای خواندن سوره مبارکه کوثر است. تشکیل گروه برای انجام کارهای خوب، به این معناست که آن گروه هدف و مقصدی درست را برای خود مشخص کرده است و درواقع انجام آن کار، توان و استعداد این گروه شناخته می‌شود؛ توانی که چون در جهت خیر است، گروه را به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌واله شبیه‌تر و نزدیک‌تر می‌کند. از این رو چنین موقعیت‌هایی از بهترین زمان‌ها برای جمع‌خوانی سوره و یا پخش صوت سوره در کلاس است.

[1]  برای آشنایی با برخی از روش‌های خواندن سوره‌ها، می‌توانید به کتاب «معرفی طرح فهم قرآن در دبستان» از همین مجموعه مراجعه فرمایید.